Projekt "2 G" , jeho prvá časť

Projekt “2 G”, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a ktorým pracovníčky Mestskej knižnice M. Matunáka Šurany chcú prezentovať zaujímavých ľudí z nášho mesta sa začal prvou časťou – predstavením rodiny Malíkovej a rodiny Špacírovej. Podujatie sa uskutočnilo v šurianskej synagóge 23. mája 2024 dopoludnia a zúčastnili sa ho študenti a žiaci šurianskych škôl. Úspešnú rodinu športovcov zastupoval Jozef Malík a muzikantskú rodinu zastupovali Lucia Špacírová, maminka a huslistka a Dominik Špacír, klavírista a syn. Obidve rodiny dokazujú skutočnosť, že v rodine si odovzdajú svoje skúsenosti a zručnosti.
Rodina Malíková, o ktorej sa dá povedať aj chodecká dynastia, je unikátna v tom, že piati súrodenci sa venovali rovnakému druhu športu. Impulzom k jej zrodu bol najstarší z nich, Jozef Malík, chodec, tréner a popredný atletický funkcionár. Ako tréner vychoval mnohých úspešných atlétov. Výdrž, odvaha a vytrvalosť Jozefa Malíka je naozaj obdivuhodná a veľmi inšpiratívna. Byť trénerom súrodencov a neskôr aj dcére, je zriedkavé. Jeho dcéra Zuzana, úspešná olympionička, ktorá sa zúčastnila dvoch olympiád / 2004 – Athény, 2008 – Peking/ a získala viaceré významné úspechy, mala počas celej svojej športovej kariéry iba jedného trénera – svojho otca. Zuzana Costin / rodená Malíková/, ktorá momentálne žije s rodinou v Írsku, sa podujatia v synagóge fyzicky nezúčastnila, ale prostredníctvom videohovoru sa spojila a prítomným priblížila svoju športovú kariéru. Zaujímavosťou je, že Zuzana Costin sa už stala medzinárodnou atletickou rozhodkyňou, a tak nasleduje otca, Jozefa, aj v tejto oblasti.
Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že šport a hudba nemajú spolu veľa spoločného, tak po stretnutí zástupcov rodiny Malíkových a Špacírových je jasné, že to tak nie je. Obidve oblasti potrebujú tréning a veľa disciplíny. Hudobníci Lucia a Dominik Špacíroví, aby sa mohli postaviť pred publikum a prezentovať muzikantské umenie, si musia svoje “odtrénovať”. Maminka Lucia sa venuje pedagogickej práci, učí na šurianskej zuške hru na husle a Dominik hrá na klavíri. Pred časom tešil publikum aj spevom, ale keďže je teraz vo veku, kedy sa mu mení hlas, venuje sa iba hre. Okrem klavíra zahral na podujatí aj na trúbke a bol odmenený veľkým potleskom. Počas rozhovoru priznal, že ho viac baví futbal, ale na muziku nezanevrel.
Lucii Špacírovej sa podarilo zapojiť do muzicírovania viacerých prítomných. Vytvorili spolu celkom originálny orchester a bola to zábava. Publikum ich za odvahu odmenilo potleskom.
Pracovníčky šurianskej knižnice už pripravujú ďalšie stretnutie projektu “2 G” a veríme, že bude zaujímavé.
JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ďalšie