Šurianske divadelné dni

Ochotnícke divadlo, ktoré má v  Šuranoch dlhoročnú tradíciu a svojich divákov, sa po prestávke vrátilo v podobe Šurianskych  divadelných dní. Pre návštevníkov ich pripravilo Mesto Šurany a Mestské kultúrne stredisko Šurany. V dňoch 2., 3. a 4. novembra 2023 sa v Kultúrnom zariadení Kostolný Sek a v Spoločenskom dome v Šuranoch  predstavili herci v štyroch predstaveniach.

Žiaci ZŠ Bernolákova pod vedením pani učiteľky Evky Takáčovej zahrali milú rozprávkovú inscenáciu  Vymenená princezná. Slúžka Karolínka sa vymení s princeznou, aby ju zachránila pred svadbou s čertom. Nakoniec sa všetko dobre skončí, tak ako sa v rozprávke skončiť má. Kultúrne zariadenie  v Kostolnom Seku sa zaplnilo predškolákmi z materských škôl vo štvrtok 2.11. o 9,30 hod. Predstavenie Vymenená princezná bolo prvou divadelnou rozprávkou Šurianskych divadelných dní /ŠDD/.

V rozprávkovom duchu ŠDD pokračovali aj v druhý deň. V Spoločenskom dome sa predstavili žiaci ZUŠ T.Sládkoviča v Šuranoch v tanečno-hudobnom predstavení Z rozprávky do rozprávky. Do prípravy a realizácie sa zapojili všetky odbory ZUŠ a pozvali si aj študentov Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša z Topolčian. Živý orchester dirigovala a hudobne skladby upravila  Eva Haluzová. Tanečné choreografie pripravili Dominika Krajčovičová a Tibor Belan a režisérsku taktovku mala v rukách Katarína Pobočíková. V predstavení účinkovalo takmer 70 žiakov, ktorí hrali, spievali, tancovali a zabávali žiakov prvého stupňa  ZŠ mesta počas piatkového dopoludnia.

Večer  bol večerom Divadla Paradox z Nových Zámkov, ktoré sa predstavilo šurianskym divákom hneď v dvoch predstaveniach. V inscenácii Všetci chceme hlavné úlohy hrali Peter Červený a Marek Lupták v réžii Mateja  Feldbauera.  V predstavení  Intímny zemepis ženy sa divákom predstavilo päť herečiek Divadla Paradox. M. Lupták bol režisérom. Zdramatizoval knihu americkej divadelnej autorky a aktivistky, ktorá na základe výskumu napísala poviedkovú knihu.  

Záverečným predstavením ŠDD bola veselohra dolnoohajského Divadelného súboru “Kde bolo, tam bolo…”  Nepozvaný hosť. Režisérom  bol Štefan Varró starší a hra bola napísaná na motívy inscenácie Kaviár alebo šošovica. Po skončení tohto predstavenia sa prítomným prihovoril primátor  mesta Šurany, Mgr. Marcel Filaga. Všetkým poďakoval, hercom zaželal veľa pekných divadelných chvíľ a divákom prisľúbil, že s ochotníkmi sa v Šuranoch stretneme aj o rok.

JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ďalšie